Zabiegi: Opracowanie pękających pięt / rozpadlin

Opracowanie pękających pięt / rozpadlin

LECZENIE PĘKAJĄCYCH PIĘT

 Nadmierne rogowacenie i zespół pękających pięt

Pamiętajmy iż rogowacenie naskórka stóp to zjawisko całkowicie naturalne. Wytwarzane nowe komórki zastępują złuszczającą się wartwę rogową w przypadku zespołu pękających piet mamy do czynienia z hiperkeratozą, czyli nadmiernym rogowaceniem tej warstwy. Jest to anormalne zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, stanowiącej naturalną reakcję ochronną organizmu. Skóra staje się twarda, traci swoją elastyczność i łatwo pęka. Szczelinowe pęknięcia mogą sięgać głęboko i zmieniać się w sączące lub nawet krwawiące rany, a to ułatwia wniknięcie bakterii wirusów i grzybów.
 Rogowacenie występuje najczęściej w miejscach najbardziej obciążonych: na piętach, w obszarach proksymalnych stawów stóp i na zewnętrznej krawędzi podeszwy. Do nadmiernego rogowacenia pięt mogą się przyczyniać: skłonności osobnicze, zbyt twarda podeszwa butów, zachwiania równowagi hormonalnej, reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, nadwaga, niedobory witaminowe, głównie wit. A, ułożenie szkieletu kostnego.

Leczenie pękających pięt

Częstym błędem w przypadku Zespołu Pękających pięt jest domowe ścieranie naskórka, które nie likwiduje przyczyny dolegliwości, a często ją pogłębia. Stosowanie preparatów zastępczych, w postaci balsamów do ciała, także nie wpływają na poprawę naturalnej bariery ochronnej skóry.

Jeżeli chcemy skutecznie rozprawić się z problemem pękających pięt, najlepiej udać się do specjalisty. Ten wykona odpowiedni zabieg i zastosuje preparaty lecznicze. W pierwszej kolejności usunie nadmierną ilość skóry rogowej, frezem zamknie pory skóry. Zabieg jest bezbolesny i w większości przypadków przynosi natychmiastowy efekt. Podolog może dodatkowo zalecić stosowanie kremów przeciwdziałających pękaniu skóry i podpowie jak pielęgnować stopy w domu.

W zależności od rodzaju pęknięć należy zgłosić się na kontrolę i co 4-6 tyg. powtarzać zabieg w celu wyeliminowania ewentualnych nawrotów.

Zalecenia domowe dla osób mających problem z pękaniem pięt:

spożywanie odpowiednie ilości wody
uzupełnienie niedoboru witaminy A
codzienne mycie i smarowanie stóp preparatami z odpowiednią ilością mocznika, zalecanych przez podologa
noszenie bawełnianych skarpetek
noszenie obuwia wykonanego z naturalnych surowców
unikanie pumeksów (roznoszą bakterie) oraz ostrych narzędzi podczas samodzielnego wykonywania pedicure
Dobry skutek przynoszą naprzemienne kąpiele stóp. Przygotowujemy dwie miski, jedna z ciepłą (38oC), druga z zimną (20oC) wodą. Stopy wkładamy do ciepłej wody, trzymamy dłuższą chwilę, tak aby skóra przywykła do temperatury, następnie przekładamy do zimnej. Czynność powtarzamy kilkukrotnie. To znakomity trening dla nerwów, mięśni i gruczołów potowych stóp. Pobudza skórę do pracy i sprzyja regeneracji naskórka.